Lr aloe vera Ubb kayit
Örnek Resim
SON DAKİKA

Anasayfa > KÜLTÜR SANAT > Şeyuşen’in belgeseli çekiliyor

Şeyuşen’in belgeseli çekiliyor

2881Dersim’de Şeyuşen olarak tanınan ve heykeli dikilen Hüseyin Tatar’ın belgesel filmi çekiliyor. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden üç öğretim üyesi Seyuşen’in belgeselini çekme hazırlıklarına başladı.

Dersim’de Şeyuşen olarak tanınan ve heykeli dikilen Hüseyin Tatar’ın belgesel filmi çekiliyor. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden üç öğretim üyesi Seyuşen’in belgeselini çekme hazırlıklarına başladı.

‘İnsanın Deli Dediği’ adlı proje kapsamında çekilecek belgeselde Egemen Adak ve Kumru Berfin Emre yer alıyor. Projenin danışmanı ise Prof. Dr. Bahar Gökler. Kentin ‘delilerine’ verdiği önem üzerine harekete geçen öğretim üyelerinden Egemen Adak, “Dünyanın her yerinde delilerin toplumdan tecrit edildiğini ama Seyuşen ile başka deliler Dersim’de seviliyor ve rahatça geziyor” dedi.

Seyuşen bir divanedir
Çocukluğunda tanık olduğu Dersim Soykırımı’nda birçok yakınını kaybetmesi ruh sağlığını bozan en önemli neden olarak bilindiğini kaydeden Adak, “20’li yaşlarda adı artık Seyit Hüseyin’in kısaltılmış hali, Seyuşen’dir ve bir divanedir. Pek konuşmaz, ancak sevdikleriyle konuşur. Dilenmez, kimseyi rahatsız etmez, kimseye zarar vermez. Ancak kalbi temiz olanların masasına gider ve onların yemeğini teklifsiz yer, içkilerini içer, yanık sigaralarını ellerinden alır” diyor. Seyuşen’in son derece sosyal bir insan olduğunu da öğrendiklerini söyleyen Adak, davranışlarından kaynaklı halkın büyük sevgisini kazandığını belirtiyor.

Seyuşen kimdir?
Seyuşen, 1930 yılında Mazgêrd’e (Mazgirt) bağlı Beydamı köyünde doğar. Kimi rivayete göre askerde yaşadıklarından sonra 20’li yaşlarda bir divane olur. Kimseyle pek konuşmaz ancak sevdikleriyle konuşur. Kalbi temiz olanların masasına gider ve onlarla oturur. Davranışlarından dolayı, herkes tarafından sevilir, sayılır. Seyuşen tarafından sevilmek bir övünç vesilesi olur. Seyuşen de Dersim halkının bu yoğun sevgisi ve ilgisine gülümsemesiyle, sessiz tavırlarıyla ve ıslığıyla karşılık verir. Hastası, derdi sıkıntısı olan kişilerin yanına yanaşıp ‘korkma iyileşir’ ya da ‘bir şey olmaz’ gibi sözlerle teskin eder. Seyuşen darbe sonrası sıkıyönetim günlerinde bir gün çarşıya iner, etrafa bakar, kimseyi göremez. Telaşa kapılarak hızla polis karakoluna koşar. Eline aldığı irili ufaklı taşları karakola fırlatarak, “Ne yaptınız halkıma, 38 mi geldi, halkımı nerede öldürdünüz” diye bağırır. 1994 yılı sonbaharında sokakta uyurken Dersim’e öğretmenlik için gelen yine şizofren hastası bir öğretmen tarafından başına taşla vurularak öldürülür. Ölümü Dersim halkı tarafından büyük tepkiyle karşılanır. Cenazesine binler katılır. Dönemin belediye başkanı tarafından Seyuşen’in heykeli yaptırılır.

04.01.2015

Kaynak: ANF

 

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Portalımız açık kaynak özgür yazılım araçları kullanılarak hazırlanmıştır.CopyLEFT | 2014 | Dersim 37-38 | Ortak Bellek Platformu
İLETİŞİM: Konur Sokak No:24/17 Kızılay/ANKARA Telefon : 0 312 435 6221 E-Posta: ortakbelleklplatformu@gmail.com www.dersim37-38.org