Lr aloe vera Ubb kayit
Örnek Resim
SON DAKİKA

Anasayfa > BASIN AÇIKLAMALARI > KÖYE DÖNÜŞLERLE İLGİLİ, HDP GRUPTA YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI…

KÖYE DÖNÜŞLERLE İLGİLİ, HDP GRUPTA YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI…

SULTANBABA ÇEVRE KÖYLERİ SOSYAL KÜLTÜREL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

BASIN AÇIKLAMASI…

BİZLER BOŞALTILMIŞ KÖYLERİMİZE GERİ DÖNMEK İSTİYORUZ!

Tunceli’in Ovacık İlçesine bağlı ve aynı zamanda 1938 katliamından beri, Yasak Mıntıka olarak da bilinen bölgemizde yer alan Torunoba, Dumantepe, Ağaçpınar, Balveren, Çambulak, Eğimli, Yalmanlar, Eskigedik, Kızılçayır, Işıkvuran ve Yakatarla köylerinde yaşayan vatandaşlarız. Köylerimiz, 1994 yılında devlet tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yakılarak boşaltılmış ve bölge insanları zorunlu göçe tabi tutulmuştur.

Köy boşaltmaları üzerinden 20 yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen; devlet ve hükümet yetkilileri, bu insanlarımızın yaşadıkları acımasız hayat koşullarına karşı hiçbir önlem almadıkları gibi, bu sorunların çözümü için de, şimdiye kadar herhangi bir yasal düzenleme yapılmış değildir.

Üstelik insanlarımızın asırlardır yaşadıkları bu topraklarda bin bir emekle elde ettikleri mal varlıkları ile yarattığı bütün değerler, köy boşaltmalarından sonra tahrip edilerek yok edilmiştir. Ormanlarımızın yakılması, meyve ağaçlarımızın, özellikle asırlık ceviz ağaçların tüccarlar tarafından kesilip satılmasına göz yumulması ve ayrıca yayla ve meralarımızın bazı çevrelerin kazanç ve çıkar sağlama alanlarına dönüştürülmesi gibi örnekleri söylemek mümkündür.

Bizler, kendi ülkemizde artık mülteciler gibi yaşamak istemiyoruz. Kendi topraklarımızda üreterek, kültürel ve inançsal değerlerimizle yaşamak istiyoruz. Bunun için köylerimizin yeniden yerleşime açılması ve 20 yıl boyunca uğradığımız bütün maddi ve manevi kayıplarımızın, evrensel hukuk ilkeleri gereğince ödenmesini istiyoruz.

Köylerimize dönüş şartlarının kolaylaştırılması için, devlet ve hükümet yetkililerinden aşağıda belirttiğimiz hususların yerine getirilmesi ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.

ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARIMIZ:
1- Köylerine dönmek isteyen insanlarımıza, dönüş imkânlarının sağlanarak, özellikle konutların yapımında devletin ekonomik desteği sağlanmalıdır.
2- 20 yıldan beridir uğradığımız bütün hak kayıplarımızın parasal karşılığı, evrensel hukuk ilkeleri gereğince bütün hak sahiplerine ödenmelidir.
3- Bölgede faaliyet gösteren maden firmalarının çalışmaları denetlenmeli ve ruhsatsız çalışmalara izin verilmemelidir.
4- Göçer sürü sahiplerine kiralanan mera ve yaylaların kira bedelleri, yine bölgenin ortak ihtiyaçlarında kullanılmak üzere; bölge halkının oluşturacağı ihtiyaç fonuna verilmelidir.
5- Bu bölge köylerine ulaşımı sağlayan karayolları geciktirilmeden hizmete sokulmalıdır.
6- Bölgedeki köylere elektrik verilmeli, tahrip olan su şebekeleri ve çeşmeleri yapılmalıdır.
Dernek olarak bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.
Saygılarımızla. 10.07.2014

Emirali YILDIZ
Dernek Başkanı

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Portalımız açık kaynak özgür yazılım araçları kullanılarak hazırlanmıştır.CopyLEFT | 2014 | Dersim 37-38 | Ortak Bellek Platformu
İLETİŞİM: Konur Sokak No:24/17 Kızılay/ANKARA Telefon : 0 312 435 6221 E-Posta: ortakbelleklplatformu@gmail.com www.dersim37-38.org