Lr aloe vera Ubb kayit
Örnek Resim
SON DAKİKA

Anasayfa > KÜLTÜR SANAT > Kazım Öz’ün yeni filmi ‘Zer’

Kazım Öz’ün yeni filmi ‘Zer’

3248

Yönetmenliğini Kazım Öz’ün yaptığı ve Nik Xelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek, Fusün Demirel, Tomris İncer, müzisyen Ahmet Aslan, Bülent Çolak ve çok sayıda yerel oyuncunun görev aldığı ‘Zer’ filminin Türkiye çekimleri tamamlandı. Filmin bundan sonra, on günlük New York çekimleri kaldı.

Filmin çekimlerinin tamamlanması, New York çekimlerinden sonra filmin post-prodüksiyon işlemleri   sonrası başlayacak. Ancak ‘Zer’in; İstanbul Film Fesivali Köprüde Buluşmalar’dan gelen küçük bir fon ve Kültür Bakanlığı Sinema Destek Fonu dışında bir desteği bulunmuyor. Filmin yapımcıları bunların  mevcut projeyi bitirmek için yeterli olmadığını belirterek yardım kampanyası açılması kararı aldılar.

Filmin hikayesi

Çekimleri son aşamasına gelen ‘Zer’ filminin öyküsü ise şöyle; Dersîm’in bir köyüne çoban olarak giden genç, köyün ağasının kızı Zer’e aşık olur. Ancak ağa, kızı vermez ve kış günü zorla evlendirir. Çoban ve Zer düğün gecesi kaçmaya karar verirler. Ancak ince gelinlikler içindeki Zer tipide yolunu kaybeder ve donar. Diğer gün bunu öğrenen çoban, yıllarca deli divane bir halde köyden köye Zer üzerine şarkılar söyleyerek dolanır durur.

İşte ‘Zer’ filmi de New York’ta yaşayan Jan’ın bu şarkıyı aramasının hikayesi. Jan şarkıyı aradıkça; görkemli bir coğrafya, özgün bir kültür, renkli karakterler ve bir katliamın izleri içinde bulur kendini. Yolculuk, babaannesi Zarife’nin bir ömürlük sırrını da açığa çıkarır.

Destek

Zer film yetkilileri filmi tamamlamak için desteğe ihtiyaçları olduklarını belirterek ‘’Filme katılımınızla yarım kalan filmi bitirip seyirciye ulaştırmış olacağız. Filmde işlenen tarihsel gerçekliği ve bir katliamın izlerini dünya seyircisi ile buluşturarak kamuoyu yaratmaya hizmet etmiş olacaksınız. Film zamanında tamamlanıp ulusal ve uluslararası bir çok film festivaline katılabilecek. Ayrıca desteğinizle birlikte düşünmekte olduğumuz yeni filmler için zaman kaybetmemiş olacağız’’ diyorlar.

Yardım ve destek için ‘’zerfilm2015@gmail.com’’ iletişim adresinden bilgi edinilebilir.

17 Şubat 2015,

Kaynak: rojamunzur.com

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Portalımız açık kaynak özgür yazılım araçları kullanılarak hazırlanmıştır.CopyLEFT | 2014 | Dersim 37-38 | Ortak Bellek Platformu
İLETİŞİM: Konur Sokak No:24/17 Kızılay/ANKARA Telefon : 0 312 435 6221 E-Posta: ortakbelleklplatformu@gmail.com www.dersim37-38.org