Lr aloe vera Ubb kayit
Örnek Resim
SON DAKİKA

Anasayfa > BASINDAN > Dersimliler ‘İç Güvenlik Paketi’ne karşı yürüdü

Dersimliler ‘İç Güvenlik Paketi’ne karşı yürüdü
Dersim’de ‘İç Güvenlik Paketi’ne karşı düzenlenen yürüyüşte konuşan Av. Yıldırım, polisin silah yetkilerinin artacağını, valilere OHAL yetkisi verileceğini belirterek, paketin temel insan hak ve özgürlüklerinin yoğun şekilde ihlaline sebebiyet verebilecek düzenlemeler içerdiğine vurgu yaptı. Yıldırım, paket ile hak arayışında olanların mücadelelerini bastırmanın amaçlandığına dikkat çekti.
Dersim Halk Meclisi Girişimi, ağır insan hakkı ihlallerine yol açacağı için büyük tepki alan ‘İç Güvenlik Paketi’ne karşı Seyit Rıza Meydanı’nda yürüyüş düzenledi. Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul ve Sanatçı Ferhat Tunç’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin katıldığı eylemde, “AKP’nin OHAL’’ine izin vermeyeceğiz, İç Güvenlik Yasa Tasarısı Geri Çekilsin” ve “YPG’li Emre Aslan (Alişer Dersim) Ölümsüzdür” yazılı pankartları açıldı.
‘POLİSİN SİLAH YETKİSİ GENİŞLİYOR’
Basın açıklamasını okuyan Avukat Barış Yıldırım, ‘İç Güvenlik Paketi’ ile kişilerin üzerleri, eşyaları ve araçlarının hakim kararı olmaksızın aranabileceğine dikkat çekerek, “Polise sınırları belirsiz, koruma altına alma, yakalama, uzaklaştırma yapma imkanı verilmektedir. Polise savcı ve mahkeme yerine geçerek müşteki, mağdur, tanık ifadesi alma yetkisi tanınmaktadır. Polisin, zor ve silah kullanma yetkisi genişletilmektedir. Molotof, havai fişek, bilye, sapan ateşli silah kapsamına alınmıştır. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 23. ve 33. maddeleri yeniden düzenlenmiş ve anılan maddelerde belirtilen ceza miktarları 4 yıl gibi ağır miktarlara getirilmiştir. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2-a bendi yürürlükten kaldırılmış. Örgüt Propagandası suçunun cezası arttırılmıştır.5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 91. maddesine 4. fıkra eklenerek savcılık talimatı aranmaksızın kolluk amirine gözaltı kararı vermesi yetkisi tanınmış” eleştirisinde bulundu.
‘OHAL YETKİLERİ’
Önleyici gözaltı müessesesinin getirildiğine dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti: “(…) Gözaltı süresi uzatılmıştır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. maddesinde belirtilen tutuklamayı gerektirir katalog suçlara Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 33. maddesinde düzenlenen suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. maddesinde düzenlenen Örgüt Propagandası suçu eklenmiştir. 5442 sayılı İl İdaresi. Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile kuvvetler ayrılığı prensibine aykırı olarak Valilere adeta OHAL Valisi yetkileri tanınmaktadır.”
Yıldırım, paketin temel insan hak ve özgürlüklerinin yoğun şekilde ihlaline sebebiyet verebilecek düzenlemeler içerdiğine vurgu yaparak, düzenlemelerin bireylerin temel hak ve özgürlüklerini keyfi şekilde sınırlayan ve hukuk güvenliğini ortadan kaldıran nitelikte olduğunu kaydetti.
‘DEMOKRATİK MÜCADELEYİ BASTIRMA YAKLAŞIMI’
Av. Barış Yıldırım, “İç Güvenlik Paketi’nin asıl olarak başta Kürtler, Aleviler, işçi ve emekçiler olmak üzere demokratik hak arayışında olan kesimlerin toplumsal mücadelelerini anti-demokratik şekilde bastırma yaklaşımı ile oluşturulduğu açıktır” mesajını verdi.
26 Şubat 2015
KAYNAK: ANF

 

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Portalımız açık kaynak özgür yazılım araçları kullanılarak hazırlanmıştır.CopyLEFT | 2014 | Dersim 37-38 | Ortak Bellek Platformu
İLETİŞİM: Konur Sokak No:24/17 Kızılay/ANKARA Telefon : 0 312 435 6221 E-Posta: ortakbelleklplatformu@gmail.com www.dersim37-38.org