Lr aloe vera Ubb kayit
Örnek Resim
SON DAKİKA

Anasayfa > HABERLER > “Ben Dersimli Kemal’im”

“Ben Dersimli Kemal’im”

“Ben Dersimli Kemal’im”

Mustafa Elveren*

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu nihayet Dersim ismini kabul etti ve Dersimli olmaktan da gurur duyduğunu söyledi. Ancak, bir türlü Kürd ve Alevi olduğunu söyleyemiyor.

Hemşerimiz olan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekten dürüst ve iyi niyetli bir insan olduğuna inanıyorum. Bir taraftan da ürkek ve “güvercin tedirginliğini” taşıdığını düşünüyorum.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yıllar önce eski dışişleri bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile yapmış olduğu röportaj Dersim soy kırımını gündeme taşınmasında çok önemli bir katkı sağlamıştır. Hem bu röportaj ve hem de CHP Genel Başkanı olması nedeniyle “Vatan-millet-bayrak-ezan” diyen kesimleri rahatsız etmiştir.

Eğer Kemal Kılıçdaroğlu o röportajı yapmamış olsaydı ve bu gün CHP Genel Başkanı olmasaydı Dersim soykırımı tartışması böyle yoğunluklu olarak tartışılabilir miydi?

Eski başbakan şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın seçim kampanyalarında soy-sop-mezhep üzerinden Sayın Kılıçdaroğlu’na yüklenmesi nedeniyle halklar arasında tehlikeli bir hal almış ve ters tepmiştir. Bu defa Dersim soykırımı olayı üzerinden Kemal Kılıçdaroğlu’nu köşeye sıkıştırmak istiyor. Ancak, AKParti iktidarı kötülük yapayım derken istemeden Dersim’e iyilik yaptığını söylemek abartılı olmaz.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi Aleviliği, Kürtlüğü konusunda suskun kalması, sadece adaşı M. Kemal Atatürk üzerinden siyaset yapması “güvercin Tedirginliği”nden olduğunu düşünüyorum.

“Kılıçdaroğlu’nun her daim yanında, cüzdanında Alevilikte kutsal bir sembol olan “pençe-i Ali Aba” sembolü taşıyacak samimiyette bir Alevilik inancına sahip olduğunu da biliyorum…” (A. Kenanoğlu / Gomanweb)

Bu hemşerimizi bir kaşık suda boğmak isteyen çok sayıda “vatansever-ulusalcı-milliyetçi” CHP’lilerin olduğunu da biliyorum. Bu güruh tarafından Kılıçdaroğlu’na devamlı tezgâh kurulmaktadır. Kendisine ulusalcı veya Kemalist olduğunu söyleyen unsurlar Kürdlere zaten tahammül etmiyorlar. Alevilere de artık tahammül etmeyeceği görülmektedir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu daha önce Dersim sözcüğünü hiç kullanmamış, ancak bir süre sonra CHP Kurultay’ında “Ben Dersimli Kemal”im demişti. Yine Sayın Kılıçdaroğlu; Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın düzenlediği Aşure sofrasına katılan Alevi dernek ve Vakıf yöneticileri için “yedikleri yemek haramdır” dedi. Bu düşüncelerine katılıyorum.

Ne var ki, madalyonun öteki yüzünde farklı bir Kemal Kılıçdaroğlunu görmekteyiz. 

Halk Tv.de Uğur Dündar’ın canlı olarak sunduğu “Halk Arenası” programında CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu konuk etti. Kılıçdaroğlu’nun ekonomi konusunda sorulara verdiği yanıtların çoğu olumluydu. Ancak; CHP’nin geçmişi ile Atatürk konusunda sorulara tutarlı yanıtlar vermediğini söyleyebilirim.

Kılıçdaroğlu bir soruyu; “Türkiye 1930’ların Türkiye’si değil, Mustafa Kemal Atatürk’ü de bu günkü şartlarda değerlendirmeliyiz. O nedenle yeni CHP dedik…” diye yanıtladı. Diğer taraftan da Nutuk’tan dem vurdu. Hâlbuki Nutuk, Onuncuyıl Marşı, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi gibi 1930’ların anlayışıyla hareket etmek büyük bir tutarsızlıktır.

“Allahımız bir, peygamberimiz bir, kitabımız bir, ehlibeytimiz aynı….” Diyor Sayın Kılıçdaroğlu. Bu durumda; ibadethanemiz de birdir anlamı çıkmıyor mu? Madem ibadethaneniz de, inancınız da bir ise; Cemevi ve Alevilik ne oluyor?

“Alevilikten kaçan, milletvekilliği boyunca Alevilerin sorunlarına ilişkin hiçbir çalışması olmayan, Aleviliği siyaseten kendisine yük, engel olarak gören birisine siyaseten “Alevi” diyerek sahip çıkılması hem bunu istemeyen kendisine, hem Aleviliğe hem de Alevi mücadelesi veren siyasilere, Alevilik için bedel ödeyen kimselere haksızlıktır.” (A. Kenanoğlu / Gomanweb)

Sayın Kılıçdaroğlu kendisini mutlaka gözden geçirmelidir. TV programlarında Kürd, Alevi ve emek konusunda sorulan sorulara cesaretle yanıt vermelidir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu öncelikle CHP’de zihniyet değişimi yapmalıdır. Aksi halde sadece CHP genel başkanı olmakla Alevilerin önünü tıkamaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum.

Diyarbakır’dan Şafii Kürdler Alevi bir bayanı Belediye Başkanı olarak seçtiler. Yine 10’dan fazla alevi milletvekilini TBMM’ye taşıdılar. Tunceli’de Şafii bir şahsiyeti belediye başkanı veya milletvekili olarak seçtirebilir misiniz?

Eğer yanıtı evet ise; Geçmişte Erdal İnönü’nün HEP ile yaptığı gibi önümüzdeki milletvekilliği seçimlerinde HDP ile ittifak yaparak seçime girmesini öneriyorum. Bu önerim HDP için de geçerlidir.

2015 milletvekilliği seçimi için CHP-HDP ittifak yapabilirlerse; bunun hepimizin yararına olacağını düşünüyorum. Yani; Kürtlerin, Alevilerin, sosyal demokratların, Kemalistlerin, sosyalistlerin, emekçilerin özgürleşmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

“CHP içinde olup da kendilerini ‘solcu, sosyalist, demokratik solcu, sosyal demokrat’ olarak nitelendirenler, artık bu gerçeği görmelidirler…”

Bu gün ülkemizde derinleşen siyasi krizin 2015 yılı Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği seçiminde ancak böyle bir ittifakla aşılacağına inanıyorum.

NOT-1: Bu önerimden dolayı bana kızacak birçok okuyucunun olacağını tahmin etmek zor değildir. Değerli okuyucuların ve dostların elbette eleştirileri de olacaktır. Gerek elektronik posta ile gerekse sitede yazılan yazılar makalenin altına yorum olarak eklenecektir. Küfürler hariç, tehditler dâhil bu eleştirilerin tümü www.gomanweb.org sitesinde yayınlanacaktır.

NOT-2: Bu satırları yazdığım sıralarda Sayın Kemal Kılıçdaroğlunun kayınvalidesinin vefat ettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Sayın Kılıçdaroğlu ve eşine baş sağlığı diler, acılarını paylaşıyorum.

Mustafa Elveren*

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Portalımız açık kaynak özgür yazılım araçları kullanılarak hazırlanmıştır.CopyLEFT | 2014 | Dersim 37-38 | Ortak Bellek Platformu
İLETİŞİM: Konur Sokak No:24/17 Kızılay/ANKARA Telefon : 0 312 435 6221 E-Posta: ortakbelleklplatformu@gmail.com www.dersim37-38.org